2014-01-16

OBRT V ZASAVJU: Šušter, šnajder, mojškra

Čeprav Zasavje ni bilo nikoli zares pomembno obrtno in trgovsko središče, so za vsakodnevne potrebe po večini proletarskega prebivalstva, ki se je v zasavskih dolinah nakopičil po odkritju premoga v začetku 19. stoletja, poskrbeli ravno obrtniki, trgovci in gostilničarji. Predstavljali so tisti del črnorevirskega prebivalstva, ki ni sodil niti v delavsko večino niti med večinoma tujerodno rudniško elito, zato kot socialna in profesionalna skupina dopolnjujejo sliko življenja v Zasavju v zadnjih 200 letih.

Ker pa je obrt v splošnem preobsežna tema, da bi jo lahko predstavili v celoti, smo jo v ZMT zasnovali v obliki ciklusa, katerega cilj je serija knjižic in razstav. Začenjamo s temeljno človekovo potrebo po obleki in obutvi. Krojaška, šiviljska in čevljarska obrt veljajo tudi za najbolj razširjene obrti in imajo zelo dolgo tradicijo. Naslednje leto bo sledilo, kar dopolnjuje človekovo zunanjo podobo in notranje zadovoljstvo – 'kar polepša in osreči' (frizerji in brivci, fotografi, zlatarji, slaščičarji ...). Pa 'skrb za bivališča' (v tej skupini bodo imeli glavno besedo zidarji, slikopleskarji in soboslikarji, mizarji ...) in tako naprej.

LETAK

ZASAVSKI MUZEJ TRBOVLJE